Vzhůru do oblak

1.

Byli jednou pán a paní, co celý život toužili po vlastním domečku a šetřili si každou korunu. Nejezdili na dovolené, nekouřili, nepili a snili svůj sen. Pak nastal den, kdy oba dosáhli důchodového věku a v inzerci se objevil domek, na který by finančně i dosáhli… Šli se na něj podívat. Domeček byl nevelký nemalý, na okraji menšího městečka… byl k rekonstrukci, ale paní realitní makléřka jim řekla, že 100tisíc to spraví. A oni ho koupili. Šťastni. To, že je třeba vyměnit okna, bylo to, co viděli i oni… i oslovili pána, který se okny zabýval, shodou okolností nejen jimi… Přijel si tam zaměřit okna a udělal jim cenovou nabídku, do té doby, pro něj normální zákazníci. Okna vyšla na 90tis. Pán s paní se rozplakali… “víte my máme našetřeno 85tis na celou rokonstrukci” povídali…”Ta milá paní z realitní kanceláře říkala, že 100tis to spraví… ” Ten domek byl celý podmáčený, podlahy se rozpadaly. Nebylo tam ústřední topení, střechou zatékalo a v rozích byla plíseň….. Ten pán, který jim tam původně přijel nacenit “jen” okna přijel toho dne domů a příliš nemluvil… Večer to celé s neskrývaným smutkem vyprávěl své ženě: “Víš, tak rekonstrukce je tam nejmíň na půl milionu… a to mluvím o nejnutnějších věcech”…..

2.

Byla jedna paní, co zůstala sama se svými dvěma dětmi. Její muž zemřel při autonehodě. Měl ještě dospělého syna z prvního manželství. Z dědictví po zaplacení společných dluhů a podílu dospělého syna nezůstalo téměř nic. Paní za pomoci svojí rodiny sehnala hezký opravený domek v blízkosti rodiny, kde mohla začít znovu. Děti byli šťastné, že babička a dědeček, jsou blízko. Dům prodával příjemný pár lidí, žádná realitka. “Dělali jsme si jej pro sebe, ale manžel dostal práci daleko odsud a tak se s ním s těžkým srdcem musíme loučit.” povídali. Ten dům byl jak dar od Boha, vše krásné čisté a ti lidé se s ním tak těžko loučili…. Paní si vzala hypotéku, která sama zdaleka nedosahovala ani 50% prodejní ceny, zadlužila se tedy všude, kde to šlo… A přestěhovala se. S první zimou začali uvnitř promrzat rohy. Novými plastovými okny, ze kterých nešla sloupnout fólie zafukovalo, od rána do večera tu venku páchl nedaleký kravín. Z krásného kovového plotu opadávali tyčky, topení netopilo, podlahy se rozpadali… “jó pro sebe” smáli se sousedi…”tihle dva se tím živí a dělali vše za lacino a horkou jehlou…”

3.

Byli pán a paní, co žili jeden druhým a svými již dospělými dětmi. Celý život šetřili. Na stará kolena se rozhodli za ušetřené peníze zvelebit si svůj domeček a splnit si tak svůj sen. Tolik se těšili jak si vše udělají. Nechali vyměnit okna, pořídili novou kuchyňskou linku a šli do podlahového studia vybrat krásnou novou podlahu do obýváku. Však už ta jediná zbývala k tomu, aby měli hotovo a mohli se těšit ze svého nového krásného bydlení. Doplatek za namontování přinesla do prodejny paní sama. Byla v černém, dala na stůl peníze a s třesoucím se hlasem řekla: “víte, manžel minulý týden zemřel a my jsme se tolik těšili, že teď si začneme užívat v novém…”

Všechny tyhle příběhy se opravdu staly… a jsou snad jen zrnky v moři. Každý nese své poselství, které si v nich jistě najdete sami, ale přesto se neubráním dvěma prosbám:

Prosím!!!, vy co prodáváte svoje domy, nebo vy, co se tím živíte… nelžete lidem jen ve vidině vlastního zisku, možná ani netušíte, kolik neštěstí tím způsobíte.

A vy, co se těšíte, že začnete žít a užívat si “až jednou” nečekejte a žijte a užívejte si hned, protože nikdo (téměř nikdo) nevíme na jak dlouho to tu máme.

A ještě jedna věc…. všimli jste si, že v mnoha filmech pro děti je často obsaženo nesmírné moudro? Vezměte svoje děti a udělejte si fajn večer a pusťte si u toho film Vzhůru do oblak.

https://www.youtube.com/watch?v=5YFk2I8RBUY

 

Krásné dny

Vaše Zuzka

 

15 komentářů u „Vzhůru do oblak“

 1. Smutne pribehy, bohuzel, mrzi me, ze se toto deje…Je dobre, ze o tom pisete…My jsme taky koupili dum a snad vse bude v poradku. Zaplatili jsme si “inspekci nemovitosti”-cloveka, ktery s nami dum prosel a ukazal nam,kde jsou jaka uskali a co bude potreba opravit a kolik to bude cca stat. Sluzba k nezaplaceni:) A s temi filmy mate pravdu, my doma ulitame na Trollech (aneb jak byt stastny).Na Do oblak urcite koukneme! Mejte se krasne:)Tereza

  Odpovědět
  • Myslím, že je potřeba o tom psát, aby si lidé dávali pozor… a aby se neunáhlili! A snad se taky zamyslí ti na druhé straně… a pochopí, že je to o něčem víc, než je o provizi… krásné dny Terezko, Zuzka

   Odpovědět
 2. Pravé jsme dostaveli dům. Manžel je nesmírně šikovný a za necelé dva roky ho téměř sám postavil. Nastěhovali jsme se za 8 dni jsem porodila syna. Nyní je mu 8tydnu a my nebyli ještě ani na jedné malé procházce společně . Dům nám vzal veškerý čas.
  Je to smutné.
  Posílám velký pozdrav milá Zuzko

  Odpovědět
  • Markétko, tak teď honem všechno dohnat! přeji vám ať se nádherně žije v novém domečku a ať jste všichni zdraví!

   Odpovědět
 3. Tento film je báječný a poučný jak pro děti tak pro dospělé. ..jeden čas jsme si ho se synem pouštěli snad každý večer i my máme dům a stále budujeme a plníme si sny do toho nám syn vážně onemocněl ale nas nic nesrazi na kolena a náš dům náš hrad a celi náš sen nás hrad bych dala abych mohla vrátit čas a synovi nemoc nikdy nepřišla

  Odpovědět
 4. Zboznuji film Vzhůru do oblak a i jiné Disneyho filmy.Muj příběh je prostý. Jen mě naučil,,nesit horkou jehlou”,nevěřit úplně každému,raději řádné zpracování se smlouvou,nez ušetřit bez smlouvy.Ale taky potkávani dobrých a zajímavých lidí,radost z hotového díla a věřit,že všechno dobře dopadne.Jak říká W.Disney…jdi prostě dál. Život vždy přinese zavřená okna,ale taky dveře,které je třeba otevřít. Obdivuji vaši práci a dost mně inspiruje A doufám,brzy nabyde i konkrétní podoby.Byty v domě potřebují rekonstrukce, tak uz teď se těším.

  Odpovědět
 5. Souhlasím, že toto se děje.Já se třeba nyní snažila poradit mým přátelům před stavbou a rekonstrukcí, jak se vyhnout problémům.Nedají si poradit, tak ať se v tom plácají.

  Odpovědět
 6. Zuzi, skvělý článek. Doměcek je taky náš sen a už velmi velmi dlouho. Pokaždé když šel muž s nějakým makléřem na prohlídku domku co by se nám mohl líbit. Odešel zklamán a realitní makléř rozsekán manželovými otázkami (nějaký pátek se pohybuje ve stavebnictví a tak viděl co makléř neviděl a nebo vidět nechtěl). Nakonec stavíme … Času je málo, ale rodinné neděle nám nevezme nikdo 🙂 hezký večer tobě i Bertíkovi

  Odpovědět
 7. Milá Zuzko,bohužel chamtivost a vyčůranost lidí dneska nezná mezí, je opravdu potřeba být ve střehu, abychom nenaletěli. A netýká se to jen nemovitostí, je stále spousta šmejdů, kteří zneužívají důvěry a někdy až naivity zejména starých lidí a vydělávají na různých produktech. Opravdu se dnes nevyplácí takovým lidem důvěřovat. Bohužel, dnes peníze hýbou světem a obávám se, že lepší to nebude, lidská nenažranost je věčná.
  Mějte se krásně a přeju vám, ať potkáváte jen slušné lidi.
  Irena N.

  Odpovědět

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Item added to cart.
0 items -